«Հետք». «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն (առավել հայտնի է ԱՆԻՖ անունով), որը պետական կազմակերպություն է, Մեղրու նախկին համայնքապետ, ընդդիմադիր նախկին պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանի կնոջ հետ ընկերություն է հիմնել 2023 թ.:
Ընկերության ստեղծմանը նախորդած իրադարձությունների ընթացքը թույլ է տալիս ասել, որ իշխանությունն ԱՆԻՖ-ի միջոցով «փայ է մտել» Զաքարյանների մասնավոր բիզնեսում:
Խոսքը «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ի մասին է, որը ժամանակավոր պահպանման պահեստ է շահագործում հայ-իրանական սահմանին՝ Ագարակ քաղաքում: Ժամանակավոր պահպանման պահեստը հատուկ տարածք է, որտեղ իրականացվում է ապրանքների ժամանակավոր պահպանություն՝ ավելի ուշ մաքսային որեւէ ընթացակարգով դրանք բաց թողնելու համար:
Ինչպես Զաքարյանը քաղաքական մրցակցից դարձավ բիզնես գործընկեր
Այդուհանդերձ, Մխիթար Զաքարյանը երկար չմնաց ԱԺ-ում: Կալանքից դուրս գալուց եւ խորհրդարան մտնելուց շատ չանցած՝ նա ներողություն խնդրեց Փաշինյանից 2021-ի ապրիլին Մեղրի համայնքում տեղի ունեցածի համար, իսկ 2022-ի հոկտեմբերին հայտարարեց, որ հրաժարվում է մանդատից. «Ես՝ որպես ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, որոշում եմ կայացրել դադարեցնել պատգամավորական գործունեությունս՝ հայրենիքիս առավել արդյունավետ ծառայելու վճռականությամբ։ Միաժամանակ, ուզում եմ հայտնել, որ շարունակելու եմ քաղաքական գործունեությունս «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության շարքերում՝ անելով հնարավորություններիս սահմաններում առավելագույնը՝ ի նպաստ մեր առաջ ծառացած խնդիրների լուծման»։ 2022-ի հոկտեմբերի 11-ին Զաքարյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցվեցին:
Սրանից 4 ամիս անց՝ 2023 թ. փետրվարի 9-ին, հիմնադրվեց «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ն: Ագարակում գրանցված ընկերության 51 տոկոսի բաժնետերը Մ. Զաքարյանի կինն է՝ Վարդուհի Սարգսյանը, իսկ մնացած 49 տոկոսի բաժնետեր է դարձել պետությունը՝ ի դեմս «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի՝ ԱՆԻՖ-ի: Նկատենք, որ այդ ժամանակ ԱՆԻՖ-ի անմիջական վերադասը ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն էր, որին հանձնված էր ֆոնդի բաժնետոմսերի կառավարումը։ Այսպիսով՝ Մխիթար Զաքարյանն ու պետությունը/գործող կառավարությունը դարձել են գործընկերներ (նկատենք, որ «Ագարակ տերմինալ» ՍՊԸ-ն որպես ընկերություն այսօր էլ շարունակում է գործել, սակայն ժամանակավոր պահպանման պահեստ այլեւս չի շահագործում):
2023-ի մարտի 24-ին «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ն ժամանակավոր պահպանման պահեստի կազմակերպչի վկայական ստացավ: Ներկայում Սյունիքում նման 2 պահեստ կա՝ Ագարակում («Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ) եւ Կապանում («Զանգեզուր տերմինալ» ՍՊԸ, վկայականը ստացել է 2016-ին):