«Ապրելու երկիր» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Մալխասյանը, որ նախորդ ընտրություններից ավագանու անդամ է, այս անգամ չհայտնվեց Գյումրու ավագանու կազմում։ «Քչերն են գիտակցում, թե ինչն ինչոց էր: Մենք իրականում որեւէ ռեսուրս չունենալով, մեր որակի հաշվին ապահովեցինք այս արդյունքը»,- մեզ հետ զրույցում ասաց քաղաքապետի թեկնածուն: Խոսելով ընտրությունների ընթացքի մասին՝ նա հավելեց․ «Ի սկզբանե իշխանությունը Գյումրիում կիրառեց ե՛ւ վարչական ռեսուրս, ե՛ւ թաքնված քարոզարշավ, ամեն գնով փորձում է զավթել Գյումրին: Հիմա ինչ կատարվում է, ձեռնտու է հենց իշխանությանը, որովհետեւ այդ բոլոր ընտրախախտումների կազմակերպիչն իրենք էին: Դրա համար էլ մյուս քաղաքական ուժերի կողմից լրացուցիչ ռեսուրսների կիրառման դեպքում կամ թաքնված քարոզչություն իրականացնելիս աչք էին փակում: Առաջինն իրենք էին անում ու հենց օրինակ ծառայում մյուսներին»։ Մեր զրուցակիցն ընդգծեց, որ դեռ քարոզարշավի մեկնարկից առաջ ընտրախախտումեր են արձանագրվել մյուս կուսակցությունների կողմից եւս, երբ պաստառներ էին փակցրել փողոցներում:
«Նույնը ընտրությունների ընթացքն էր․ խայտառակ ընտրություններ էին: Տեղամասերում ե՛ւ ուղղորդումներ եղան, ե՛ւ մարդիկ էին տանում-բերում, ու այդ կիրառված ռեսուրսի հաշվին այս անգամ համեմատաբար ընտրողների մասնակցությունը մեծ եղավ: Նորից եմ ասում՝ այս ամենն իրենց ձեռնտու է: Իրենք, որ իբր մշտապես քննադատել են այդ ամենն ու այդ քննադատությամբ եկան իշխանության, հիմա գործում են այն օրենքներով, որոնք միշտ քննադատել են»,- հավելեց մեր զրուցակիցը:
Արևիկ ՀԱԿՈԲՅԱՆ
Հոդվածն ամբողջությամբ՝ «Հրապարակ» օրաթերթի այսօրվա համարում: