Երևանի մամուլի ակումբի պատվավոր նախագահ Բորիս Նավասարդյանի ֆեյսբուքյան գրառումը
Իրականում, կուսակցական պատկանելիությունը չնչին նշանակություն ունեցավ Գյումրիի ընտրություններում՝ իրենց դերը խաղացին վարչական ռեսուրսը, թեկնածուների ֆինանսական հնարավորությունները, սոցիալ-տնեսական կապերը, քաղաքապետի պաշտոնին հավակնորդների նկատմամբ քվեարկողների անձնական վերաբերմունքը։ Սա վկայում է նրա մասին, որ ՏԻՄ ընտրությունների կուսակցականացումը անիմաստ էր անգամ այնպիսի խոշոր համայնքներում, ինչպիսին հանրապետության երկրորդ քաղաքն է։
Մյուս կողմից, եթե ընտրատեղամասեր գնային ոչ թե հիմնականում մրցակիցներից այս կամ այն կախվածության մեջ գտնվողները, նրանց մոբիլիզացիոն ազդեցության տակ ընկածները, այլ նաեւ ավելի ակտիվ լինեին քաղաքական քիչ թե շատ հստակ նախասիրություններ ունեցողները, պատկերը ամենայն հավանականությամբ բավականին տարբեր կլիներ։ Սակայն վերջինների պասիվությունը եւս մեկ անգամ ապացուցեց, որ ամենահզոր «կուսակցությունը» Հայաստանում՝ «Բոլորին դեմն է» մնում։