«Այսօր մեզ ասում են՝ Գանձասարը քոնը չէ, 5658 հուշարձանը քոնը չէ։ Այսօր, երբ մենք գտնվում ենք այս հրապարակում․ մեր հետևում Երևանի թամանյանական ճարտարապետության գլուխգործոցներից մեկն է, Թամանյանի նախագծած երկրորդ մայրաքաղաքը՝ Ստեփանակերտը, ենթարկվում է ոչնչացման»,-Ազատության հրապարակում ի պաշտպանություն արցախցիների իրավունքների անցկացված հանրահավաքի ժամանակ իր ելույթում ահազանգեց Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի թեմանական խորհրդի ատենապետ, ազգագրագետ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ի պաշտպանություն արցախցիների իրավունքների հանրահավաքից հետո Ազատության հրապարակում վրաններ տեղադրվեցին։ Արցախցիները գիշերում են Ազատության հրապարակում։
Լեռնիկ Հովհաննիսյանն ահազանգեց․ «Ջնջում են մեր պատմական հետքը, մեզ կտրում են մեր արմատից, ցանկանում ոչնչացնել մեր ինքնությունը։ Ամբողջ աշխարհի առաջ Արցախի մշակութային ժառանգության նկատմամբ կատարվում է դասական մշակութային էթնոցիտի ցեղասպանական քաղաքականություն։ Բռնագաղթից հետո այսօր մեր մշակութային ժառանգությունն է ենթարկվում մշակութային ցեղասպանության, որպեսզի մենք այլևս մոռանանք Արցախի մասին։ Արցախը հայկական մշակույթի, նրա մշակութային ժառանգության գանձարանն է, որն այսօր վտանգված է։ Երբ ասում ենք՝ Ադրբեջանի դեմ միջազգային հայցերը պիտի հետ վերցնենք, նշանակում է՝ նորից կանաչ լույս վառել Ադրբեջանի առաջ։ Նույն փորձը, որը նա ձեռք էր բերել Նախիջևանում, այսօր կատարում է Արցախում»։