ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցում էր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հիմնադիր Աշոտ Նավասարդյանի տուն-թանգարանի բացման միջոցառմանը, որից հետո պատասխանեց նաև 168.am–ի հարցին, թե ինչպե՞ս է հիշում Աշոտ Նավասարդյանին։
«Ես մի առիթով ասել եմ, որ Աշոտ Նավասարդյանը հույզի, հույսի էներգիայի մարմնացում էր։ Նա ուներ երազանք, նպատակ և ուներ բավարար կամք այդ նպատակին հասնելու համար։ Նա և իր ընկերները, իմ համոզմամբ, փոխանցողի դեր էին կատարում՝ մեր ազատատենչության, հայրենասիրության գաղափարներն իրենց սերնդից մեր սերնդին փոխանցելու գործում։ Նա, վտանգելով իր բարեկեցությունը, ընտանիքի հանդարտությունը, իր առողջությունը, լավ կրթություն ստանալու հնարավորությունները, ի վերջո, հասավ իր նպատակներին։ Մենք ունեցանք 3-րդ Հանրապետություն, բայց, ցավոք, ի՞նչ իմանար Աշոտը, որ իրենից 25-30 տարի հետո Հայաստանում լինելու են ղեկավարներ, ովքեր Արցախը բեռ կհամարեն, Շուշին կհամարեն դժբախտ ու դժգույն քաղաք ու կասկածի տակ կառնեն Հայոց ցեղասպանությունը»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը։