Sputnik Արմենիա. Համընդհանուր հայտարարգրման ներդրման ֆոնին հանրության շրջանում ավելի ու ավելի շատ հարցեր են ծագում պետական կառույցներին տրամադրվող տվյալների անվտանգության վերաբերյալ։
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն չի պատասխանել «Sputnik Արմենիա»-ի հարցին, թե ինչպես է տնտեսվարողների հարկային վճարումների բազան հայտնվել վարչապետի նախկին օգնական Նաիրի Սարգսյանի ձեռքում` առաջարկելով ինքնուրույն պարզել դա։
Նիկոլ Փաշինյանի նախկին օգնականը վերջերս Ազգային ժողովում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ հայտարարել էր, որ կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ ձեռքի տակ ունեցել է տնտեսվարողների և նրանց հարկային վճարումների տվյալների բազան։
Որոշեցինք հետևել ՊԵԿ–ի խորհրդին և պարզել, թե ինչպես է Սարգսյանի մոտ հայտնվել այդ բազան։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում նա հայտնեց, որ համակարգում էր աշխատանքները պետական աջակցության մի շարք ծրագրերի շրջանակում։ Դա վերաբերում էր, մասնավորապես, ՀՀ կառավարության 8-րդ միջոցառմանը (վարձու աշխատողներին և անհատ ձեռնարկատերերին աջակցելու վերաբերյալ)։
«Այս ծրագիրը մի քանի ամիս է տևել։ Երբ կորոնավիրուսի համավարակն անցավ, ծրագիրն էլ վերջացավ»,-ասաց Սարգսյանը։
Նա հստակեցրեց, որ իր նախկին պաշտոնի բերումով հասանելիություն է ունեցել առաջին մակարդակի գաղտնի տվյալներին։