Ինչի՞ վրա էր ընդդիմության հույսը, երբ նրանց բազմաթիվ փորձերը իշխանափոխություն անելու համար լիովին տապալվեցին
Ես նախկինում մի շարք անգամներ գրել եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը հաղթում է ողջ հայ ժողովրդին, դրանով փաստացի՝ մի կողմից գովեով նրան, մյուս կողմից՝ նվաստացնելով հայ ժողովրդին: Բայց դա ավելի շատ կասկածի էր նման, քան իրողության: Մի քանի օր առաջ նրա համարձակ քայլից եւ հատկապես ընդդիմության պահվածքից հետո, փարատվեցին վերն ասված իմ կասկածները եւ համոզվեցի ասվածի ճշմարտացիության մեջ: Այս ընդամենը որպես նախաբան:
Այսօր հայրենիքի, Հայաստան պետության, հայ ժողովրդի ողջ գոյության ընթացքի եւ իրավիճակի ամենաճակատագրական պահն է, երբ միարժեք որոշվում է, թե Ադրբեջանն իրո՞ք կհամաձայնի, որ թույլիկ ժողովրդով, թույլիկ Հայաստանը գրավելուց հետո, նրան գոնե Ադրբեջանի մարզի կարգավիճակ տալ, որի վերաբերյալ մեծ վերապահումներ ունեմ:
Փաստացի, այսօր Հայաստանի համար ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, երբ գործող իշխանությունները համաձայնել են Ադրբեջանի բոլոր առաջարկներին, իսկ հայ ժողովուրդը (գոնե մեծամասնությունը) ոչինչ չի անում Հայաստանը փրկելու համար եւ պարտադրված կատարելու է Ադրբեջանի բոլոր պահանջները: Փաստորեն, խոսքը գնում է նրա մասին, որ տարիներ շարունակ բազմաթիվ լրատվամիջոցներով ու բազում միջոցառումների ընթացքում հստակ ներկայացվում էր Հայաստանի շուրջ օրեցօր ստեղծվող եւ նրան օրեցօր սեղմող օղակի մասին, նրա իրական ողբերգական վիճակի եւ դրանց անտանելի հետեւանքների մասին, որոնք առ այսօր ավելի ծավալվում են ու անդառնալի դառնում Հայաստանի համար, սակայն հողի վրա ժողովրդի կողմից ոչ մի լուրջ քայլ չի արվում:
Հատուկ ընդգծեմ, որ այդ ընթացքում Ադրբեջանը Հայաստանի սուվերեն տարածքից անդարձ գրավել ու իրենով է արել շուրջ 240 քառ. կմ տարածք եւ բացարձակ խոսք չկա դրանց վերադարձի մասին, կարծես դա իր սեփականությունն է: Այդ վայ-«համաձայնագրով» բազում վտանգավոր հարցեր են դրված Հայաստանի առջեւ, որոնց կատարումը ոչ այլ ինչ է, քան Հայաստանի լիարժեք կործանում, Հայաստանի լիարժեք անցում Ադրբեջանին: Փաստորեն, իրականում ստեղծվել է մի այնպիսի ողբերգական իրավիճակ, որ Հայաստանի ընդդիմությունը (հավանաբար կարծում է, որ բոլոր քայլերն սպառել է եւ էլ գործնական քայլեր չի փորձում անել, կարծես, թե հաշտվել է հայրենիքի հանձնման մտքի հետ) որքան էլ ցանկանա, չի կարողանում երկիրը փրկել Ադրբեջանի կողմից կործանելուց, քանզի այն շատ թույլ է, ժողովուրդն էլ նրանց սատար չի կանգնում եւ երկուսն էլ շատ վախենում են Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակումից ու միայն տեղում դոփում են:
Չգիտեմ, թե ժամանակին ընդդիմությունը եւ ժողովուրդը հույսներն ինչի՞ վրա էին դրել, երբ օրական գոռգոռում էինք, որ Հայաստանն օր օրի զիջում է, կործանվում է, իսկ ընդդիմությունն ԱԺ-ում միայն ելույթներ էր ունենում, կարծելով, որ այդօրինակ ելույթներով կարող է Հայաստանի դեմ եղած վտանգները չեզոքացնել, այն դեպքում, երբ համոզված էր, որ ոչնչի հասնել չի կարող, քանի որ հստակ գիտեին, որ ՔՊ-ն ԱԺ-ում բացարձակ մեծամասնություն է կազմում ու ցանկացած հարց կարող է վայրկյանական տապալել, որը եւ անում է: