Երեւանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աշոտ Հովհաննիսյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել` Դատավորների էթիկայի եւ կարգապահական հարցերով հանձնաժողովի կողմից:
Հանձնաժողովը միջնորդություն է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ: Վարույթը հարուցվել է ՀՀ ԱՆ «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերության տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանի՝ 2024 թվականի օգոստոսի 5-ի հաղորդման հիման վրա: ԲԴԽ-ն նախ նշանակել էր քննությունը մարտի 17-ին, ապա՝ մեկ այլ որոշմամբ ապրիլի 7-ին:
Ի դեպ, նույն այդ օրը ԲԴԽ-ն կլսի մեկ այլ դատավորի՝ Արմինե Սաֆարյանի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը: Միջնորդությունը ԲԴԽ է ներկայացրել արդարադատության նախարարը. դատավորը «մեղադրվում» է, որ երկուսուկես տարվա ընթացքում իրեն գործը մակագրված լինելու պարագայում որեւէ դատավարական գործողություն չի իրականացրել: Երկու գործերն էլ կընթանան դռնբաց ընթացակարգով: