«Երկու հոգի իրար հետ պայմանավորվել են՝ մի դեպքում, իմ փոխարեն պայմանավորվել են, իմ փոխարեն որոշել են։ Իհարկե, որ ծանոթացա նյութերին, պարզվեց լուրջ բաներ են տեղի ունեցել․․․ դե կասեմ իմ ելույթում»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախկին ՔՊ-ական պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը՝ անդրադառնալով իր դեմ հարուցված վարույթին, ինչի արդյունքում այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել խորհրդարանին՝ Հովիկ Աղազարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու համար ։
Աննա Վարդապետյանի ռեպլիկին, որ Հովիկ Աղազարյանն իր ցուցմունքում չի ժխտել, որ գումար է վերցրել, պարզապես գումարի չափն է վիճարկել, Հովիկ Աղազարյանը հակադարձեց, ասելով, որ Արամ Մկրտչյանն իր սանիկն է, ինքը նրա հարսանիքի քավորն է ու քանի որ հիփոթեքային վարկով բնակարան էր վերցրել՝ տունը վերանորոգելու համար որոշակի դժվարություններ ուներ, Արամն օգնել է՝ պարտքով գումար է տվել ութ հազար դոլար, որն ինքը վերադարձրել է փաստաթղթավորված․ «Ինքը երբեք չի ասել՝ 27 հազար դոլար պարտք եք, պարոն Աղազարյան»։
«Արամ Մկրտչյանը գրել է Հայկ Նազարյանին, որ Աղազարյան Հովիկին փող եմ տվել, 23 հազար դոլար իբրեւ թե, որ գործ անի եւ ինքը էդ գործը չի արել, ոչ էլ փողն է հետ տալիս․․․ Արամ Մկրտչյանը, հետո պարզվեց, որ ինքը դատապարտված էր հինգ տարի, ինքն էլ փախուստի մեջ է»,- իր հեռախոսում հայտնաբերված եւ գործի հիմքերից հանդիսացող գրագրության մասին մանրամասնեց Հովիկ Աղազարյանը՝ հավելելով, որ ինքը Արամ Մկրտչյանի քավոր դառնալուց հետո է իմացել նրա մութ գործերի մասին ու շատերին փրկել է նրա թակարդն ընկնելուց։
Հաջորդ գործը վերաբերում է ապօրինի տրված վարորդական իրավունքներին, որը ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի տիրույթում է։ Հովիկ Աղազարյանը գործի նյութերին ծանոթանալիս զարմանքով հայտնաբերել է, որ մարդիկ իր անունն էլ են տվել։