Այսօր, փետրվարի 13-ին ՀՀ Առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն իր առանձնատանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ։
Շուրջ մեկուկես ժամ տեւած զրույցի ընթացքում շոշափվել են հայ-իրանական հարաբերությունների ներկայիս իրավիճակը եւ դրանց խորացման հեռանկարները։
Նախագահն իր հիացմունքն է արտահայտել պարոն դեսպանի՝ օրերս հրավիրած չափազանց բովանդակալից ասուլիսի վերաբերյալ։
Այսպիսի առիթներով է որ կը բացայայտուի թէ որքան գերագնահատուած է Առաջին Նախագահի խելքը, խելացութիւնը:
Այսինքն, հիմա իր այս ըսածները, աւելի հմուտ, աւելի իմաստալից եւ օգտակա՞ր են, քան թէ Փաշինյանի կապիկութիւնները՝ ԵՄ եւ ԱՄՆ:
Իրանի վարչակարգը, մէկ բարա՜կ թելից կախուած է: Շատ մօտակայ ապագային, ԱՄՆի նոր վարչակարգը, Իսրայէլի հետ, այս կամ այն ձեւով՝ պիտի վերջին մեխը խփեն Իրանի վարչակարգի քաղաքական դագաղին: Դրանից յետոյ այդ պետութեան տարածաշրջանային ազդեցութիւնը պիտի հաւասարի՝ գետնին: Զեռօ-ի:
Եւ ահա ինք, Պարոն Առաջին Նախագահը, կարծում է որ մի հոյակա՜պ գործ կատարեց՝ ՀՀի համար, Իրանի դեսպանին հետ տեսակցելով, ապա զայն գովաբանելով:
Խղճալի է: